Co dělat v italském Livignu v létě?
Teploty v údolích pravidelně překračují třicítku ( a víc), vzduch se tetelí a vy máte chuť se za každou cenu alespoň trochu zchladit, protože vedra už máte prostě dost. Zkuste si vyjet do italských hor, kde i v létě, díky nadmořské výšce, budou teploty snesitelné a navíc se budete moci kochat krásnými výhledy, projet se na elektrokole, či strávit den v perfektním aquaparku.
Italské Livigno je velmi známým lyžařským střediskem, ale protože horské areály chtějí i v letních měsících přilákat návštěvníky déle než na jeden den, snaží se investovat do infrastruktury, která poskytne zázemí pro delší než jednodenní pobyty a umožní tak svým návštěvníkům vyžití, které je uspokojí. Livigno v tom není vyjímkou. Livigno je sice uzavřené údolí, do kterého se dá dostat autem jen přes vysokohorská sedla, ale v létě nehrozí nesnáze s vysokou sněhovou pokrývkou a tak je cesta i přes nadmořskou výšku poměrně snadná. Vedou sem celkem tři cesty z různých směrů, a to z italského Bormia (rovněž známé lyžařské středisko) po silnici SS301, z Tirana přes sedlo Passo Forcola di Livigno a poslední klasicky tunelem ze švýcarské strany, což je jediná přístupová cesta v zimě, kdy dvě předchozí silnice jsou kvůli sněhu uzavřené. Všeho všudy je to z Brna asi 900 km, z Prahy méně. Údolí do kterého přijedete se rozkládá mezi dvěma horskými hřebeny, kde nejvyšší kopce dosahují výšky přes 3000 m. Livigno si zachovává svoji původní tvář v podobě typické architektury. Nejsou tu žádné betonové vysoké komplexy, které by narušovaly ráz horské krajiny. Ubytování seženete v menších rodinných hotelech či penzionech, které nabízejí veškeré pohodlí, stejně tak jako apartmány.
Samozřejmě, najde se řada sportovně zaměřených lidí, kteří hodlají zdolávat horské vrcholy a zabývají se třeba náročnou turistikou a či horolezectvím. Těch je však v populaci menšina a pro ty, kteří chtějí sportovat třeba jen trochu či si odpočinout v klidu v lůně alpské přírody jsou zde i jiné možnosti. A co dělat v létě v horách?
1. Relaxujte v jednom z největších vodních světů v Evropě, navíc ve výšce přes 1800 m n.m.
Vodní park Aquagranda je jako stvořený pro odpočinek a rodinnou zábavu. Rozsáhlý areál, kde je také bazén a wellness se slanou vodou, sauny, ledové místnosti, emocionální sprchy, pro děti vodní ráj Slide&Fun, lehátka umístěná vevnitř i venku či výborné občerstvení je opravdu rájem, kde si lze buď odpočinout po celodenní sportovní aktivitě nebo zde i strávit celý den s dětmi. Dětem jsou k dispozici také animátoři. V areálu je rovněž atletický ovál, tenisové a beach volejbalové kutry. Vstup je samozřejmě placený a existuje systém pro zvýhodněné vstupné pro rodiny. Levnější vstup je pro ty, kteří si vstupenku obstarají pře webový rezervační systém, čehož je samozřejmě dobré využít. Více se dozvíte na www.aquagrandalivigno.com/en/e-shop/. Je to perfektní příležitost, jak si užít klidu uprostřed alpské přírody.
2. Půjčte si elektrokolo a objevujte přírodu s menší námahou
V Livignu je minimálně pět půjčoven kvalitních elektrokol, která vám umožní objevovat krásy alpské přírody ze sedla a s minimální námahou se dostat i do míst, kam by to pro většinu populace na normálním kole nebylo možné. Navíc velká část značených tras vede v místech, která se v zimě využívají pro běžecké lyžování. Existuje tedy dobré značení a profil i povrch tras není zásadně náročný na ovládání kola. Jedná se velmi často o široké zpevněné pěšiny s šotolinovým povrchem, kde kolo pěkně jede, dá se při jízdě kochat a nehrozí nebezpečí pádu. Stoupání jsou relativně mírná, ale velmi dlouhá, elektrokolo tento nedostatek zásadně eliminuje. Je samozřejmostí, že trasy vedou přes horské hotýlky a restaurace, ve kterých je občerstvení typicky italské, vše je čerstvé, maximálně se využívají místní suroviny a výhledy z teras horských chat jsou čarokrásné. A ta káva! Ceny půjčení kol se pohybují kolem 60 Eur na den (dětská kola cca 40 Euro) a lze si vypůjčit různá, většinou celoodpružená kola, rozmanitých typů (MTB, Gravel, enduro, downhill atd.) Všechny kola jsou kvalitní a pravidelně servisovaná.
3. Zkuste přidat trochu adrenalinu
V Livignu si můžete užít i spoustu aktivit, které vám dodají trochu adrenalinu. Jsou zde sjezdovky, které jsou upraveny na cyklotraily od lehkých až po těžké, na kterých se vyžívají downhilloví specialisté. Lze si zde zalétat s rogalem nebo slézat ferraty různých obtížností. Pokud si netroufáte sami, lze si objednat průvodce. I s dětmi se pak můžete vypravit do modřínového lesa, kde se nachází rozlehlý lanový park Larix. Park nabízí kompletní instruktorský servis a profesionální jistící zařízení, takže nepotřebujete vlastně nic kromě uzavřené obuvi. Čekají tu na vás různé lanové mosty, liány, překážky, žebříky a lanové žebříky, to vše ve výšce až 18 metrů nad zemí. Pro malé děti od 3 let jsou připraveny speciální cesty. Celkem park nabízí 5 tras různé obtížnosti, které jsou vhodné pro všechny věkové kategorie a představují dobrodružný způsob, jak se spojit s přírodou a užít si pobyt na čerstvém vzduchu.
4. Lze si zde dobře a relativně levně nakoupit
Livigno je už velmi dlouhou dobu bezcelní zónou, takže tady pořídíte množství výrobků za příznivější ceny než u nás. Tento statut zůstal Livignu ještě z doby Napoleona, který mu jej kdysi udělil kvůli tehdejší špatné dostupnosti údolí a jako ústupek obyvatelům tohoto bohem zapomenutého údolí, protože bylo jednodušší povolit bezcelní obchod než potírat pašeráctví. Nejvíce obchodů najdete v centru města podél hlavní třídy. Je tu zhruba 200 duty free obchodů, ve kterých se nejčastěji nakupuje alkohol, ale také cigarety či parfémy a další kosmetika. Překvapivé je množství obchodů se sportovním a outdoorovým vybavením všech světových značek.
5. Turistika s využitím lanovek (samozřejmě i bez nich)
Záleží skutečně na vkusu a schopnostech každého z nás, ale Livigno je díky své relativní uzavřenosti velmi kompaktním místem pro vysokohorskou turistiku. Vrcholy a hřebeny jsou dostupné nejen po svých (pro pravověrné turisty), ale také s využitím lanovek, které byly postaveny samozřejmě hlavně pro lyžaře. Hezkou tůrou pro méně zdatné je například výjezd lanovkou a vrchol Carosello a následný mírný (ale dlouhý) sestup vedlejším údolím zpět. Je to skorem celodenní výlet, ale lehký a příjemný a po cestě se můžete stavit například na malé rodinné farmě a restauraci Federia. Místní jídlo je skvělé, podávají se tady pouze lokální produkty. Ochutnejte hlavně sušenou šunku a domácí sýry nebo těstoviny Pizzoccheri z pohankové mouky, které se vaří s mangoldem a podávají se se sýrem. Takových podobných výletů lze samozřejmě najít několi, takže se nebudete nudit.
6. Navštivte místní biofarmy a ochutnávejte!
V Livignu najdete několik místních rodinných farem. V některých je možné se ubytovat a prohlédnout si, jak zde chovají krávy nebo kozy a zpracovávají mléko. Ochutnat můžete i lokální sýry a další jídla. Vydejte se třeba na farmu Alpe Mine, na kterou se dostanete příjemnou túrou podél krásného stejnojmenného horského údolí. Počítejte se stoupáním po horské, ale pohodlné cestě lemované borovicemi a rozkvetlými loukami, na jejímž konci vás čeká malá rodinná farma, kde chovají ovce a krávy. Není tady žádný signál, ale telefon budete stejně potřebovat jenom na focení. Dejte si tady oběd, který tu vaří majitelé z lokálních surovin, včetně vlastního mléka. Kromě skvělého jídla tady můžete obdivovat i nádherný výhled na kopce kolem Livigna. Návštěvu je nutné domluvit předem a pokud budete mít zájem, bude pro vás připraven i nocleh v tradičně a jednoduše zařízených pokojích.